تبلیغات
شهرستان سردشت.-.-.سردشت90 - آقای پروفسور مرگ زاب به چه قیمتی ؟
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

شهرستان سردشت.-.-.سردشت90
 
اخبارسردشت،تصاویرسردشت،مشکلات سردشت،کورد،زبان کردی

به وبلاگ من خوش آمدید
 


8zjb05hcx3oymt4j17m.jpg

خالق محمدپوری

کارشناش مدیریت بازرگانی

                                جوابیه ای به مصاحبه آقای پرویز کردوانی


( پرویز کردوانی : ... و انتقال آب زاب کوچک به دریاچه ی ارومیه چندین مزیت را دارد که مهترین آنها دائمی بودن این رودخانه است و همینطورعدم نیاز به این آب در دیگرنقاط کشور .با انتقال آب جایی خشک نمیشود و زاب کوچک هیچ مدعی ندارد) خبرگزاری مهر

آری زاب هیچ مدعی ندارد ؟!؟! به همین سادگی...رودخانه زاب کسی را ندارد؟!؟ پس ( کس ) از منظر شما چه کسانی هستند ؟ مردم باید چه ویژگی هایی را داشته با شند، تا ( کس ) مورد نظر شما باشند ؟ پس روستائیان و کسانی که درحوضه ی این رودخانه ساکن هستند ( کس ) نیستند ؟ دامی که از این آب استفاده میکند، کشاورزی که به این آب وابسته است، فعالیت سد سازی بزرگ کولسه که از ماسه ی استخراجی آن بهره می برد چی؟!؟

_ما در اینجا قصد داریم که گذری اجمالی داشته باشیم برفرمایشات آقای پرویز کردوانی که اخیراً ایراد نموده اند اشاره میکنم که با خبر گزاری مهر گفتگو کرده اند.

شما صراحتا گفتید که ( انتقال آب رود ارس خیانتی است بزرگ به مردم آن منطقه اما انتقال آب زاب به دریاچه ی ارومیه هیچ ایرادی ندارد ) از اندیشمندی چون شما ارائه نظرات این چنین متعصبانه بعید است .

شما گفتید که ( کارشناسان 14 سال است که به دنبال راه حل برای این مساله هستند اما من با 14 روز آن را به پایان میرسانم.) من هم موافقم .البته اگر فقط بخشی از جامعه را ( کس ) محسوب کنید بعید نیست که با 14 ساعت هم مشکل را حل نمایید . شاید اگر شیرفرهاد*هم در این صحنه حضورداشت و دانش داد و بیداد می کرد اما ...

یا این که جای تعجب دارد که شما در هیچ یک از نوشته ها و صحبت هایتان به آینده سد بزرگ کولسه و گرژال اشاره ننموده اید یا شاید اینکه آنها نیز از منظر شما سد به حساب نمی آیند.

آقای پرویز کردوانی آیا شما موافق طرح خشک کردن دومین رود خانه ی بزرگ کشور هستید یا خیر؟ آیا فکر نمی کنید این راهکار شما تنها ازچاله به چاه افتادن است و بس؟

خوانندگان گرامی، جالب است بدانید که انتقال رود خانه ی ارس به دریاچه ارومیه هم نزدیک تر و هم به صرفه تر است اما با این حال هم باز انتقال آب رود خانه که لوی در اولویت قرار دارد و برای ارس حتی هزینه ی تحقیقاتی نیز اختصاص داده نشده است .

آقای کردوانی در پاسخ به این پرسش که از سال 2012 میلادی احداث سد بر رودخانه های بین المللی ممنوع است گفته اید : ( می توان برای جلو گیری ازاین مشکل سد را در تنگه ی گرژال بین سردشت و پیرانشهر ساخت و دراین حالت هیچ اشکال قانونی وجودندارد.) حال باید از شما پرسید که به نظر شما فلسفه ی تدوین چنین قوانینی از سوی مراجع بین المللی چیست؟ آیا هدف این قانون حفظ وضعیت اکوسیستم موجودی و جلو گیری از خشک شدن دریاها وعواقب بسیار خطرناک بعداز آن نیست؟محلی را که شما برای احداث سد انتخاب نمودید منجر به خشک شدن رود خانه ی که لوی ( زاب ) می شود .

آیا به نظر شما این کار دور زدن قانون نیست ؟

باید به استحضار خوانندگان برسانم که دریاچه ی ارومیه دومین دریاچه ی شور جهان است که گونه های آبزی منحصر به فردی را در آن میتوان یافت .

حال تصور کنید آبزی مانند آرتمیا که نیازمند آبی است که باید درآن برابر 180تا 240 گرم بر لیتر نمک وجود داشته باشد،چه طور میتواند با آب شیرین رود زاب زندگی کند پس یا باید این آبزیان این چنین کم نظیر از بین بروند یا باید این بار به جای اینکه از دریاچه ی ارومیه نمک برداشت کنند باید برای شور کردن آن نمک وارد کشور کنیم. واز طرف دیگر گونه های موجود در رودخانه ی زاب هم نمی توانند در آب شور دریاچه ی ارومیه زندگی کنند ونتیجتااین به معنی به هم زدن وضعیت اکوسیستم است و بس.

شما به این دلیل انتقال آب رود ارس را نپسندید که انتقال آن منجر به کمبود آب در آن منطقه می شود و این خیانت بزرگی به مردم آنجاست . در پاسخ باید بگویم که انتقال آب فقط در یک مکان باعث کمبود آب نمی شود، فرقی نمیکند که از ارس باشد یا از زاب یا از خلیج فارس ؛ از هرکجا آب انتقال داده شود خیانت بزرگ به مردم همانجا نیز هست و منجر به کمبود آب در آن منطقه هم می شود. پس انتقال آب فقط از رود ارس زیان بار نیست.جای سوال است که سد صد و چند متری کولسه در 6 سال آینده به بهره برداری میرسد این در حالی است که زمان بهره برداری از طرح انتقال آب از رود زاب به دریاچه ارومیه نیز در6 سال آینده می باشد. چه تناقض نا به جایی...

گذشته از همه ی این مسائل آقای کردوانی در تاریخ 17 شهریور 90 در برنامه ی داغ سبز که مناظره ای بین ایشان و خانم مهندس فاطمه مظفرنژاد بود، نظرات خود را ارائه دادند ؛ اما بعد از این که خام ظفرنژاد پیشنهاد ایشان را نقد کرد ناگهان آقای کردوانی در وسط برنامه ی زنده عصبانی شد واز استودیو خارج شد و نتوانست از طرح پیشنهادی خود دفاع کند .جالب است بدانید که موضوع این برنامه با پیشنهاد ایشان بوده است .

و اما در نهایت، درست است که انتقال آب زاب به دریاچه ی ارومیه شروع شده است و برای حامیان طرح،پیشرفت فیزیکی رضایت بخشی را نیز داشته است. اما جناب پرویز کردوانی با احترام کامل به اندیشه و نظر شما باید بگویم که اگر مردم حوضه ی ارس دچار مشکل می شوند بی گمان مشکلات برای مردم حوضه ی رود خانه ی که لوی(زاب) چند برابر خواهد بود، زیرا این منطقه مرزی است و هیچ گونه منبع درآمدی را ندارد که به آن امید داشته باشند . البته اگر بحث بر سر مشکلات مردم است.

اگر خشک شدن دریاچه ی ارومیه معضلی است بزرگ ما هم میگوییم آری و شدیداً هم از این بابت ناراحت هستیم. اما برای حل این مشکل نباید مشکلی حاد تر را به وجود آوریم.

امروز دیگر تفکرات متعصبانه وبدون کارشناسی برای هیچ کس قابل قبول نیست و البته نتیجه مطلوبی را هم ندارند همانند سدسازی بر رودخانه های دریاچه که امروز باید افراد بیگناه تاوان این اشتباهات کارشناسان نه چندان کارشناس را بدهند.در آینده ای نزدیک متاسفانه شاهد خشک شدن رودخانه ی زاب خواهیم بود.وآنگاه افرادی چون پروفسورکه حامی این طرح بدون آینده نگری هستند باید پاسخگو باشند.در پایان از تمامی افراد متخصص در این حیطه خصوصا دانشجویان مربوط به این بحث میخواهم که سکوت اختیار نکنند ؛ودر این مورد نظرات کارشناسانه ی خود را البته بدون هیچ گونه تعصبی ارایه نمایند باشد که کمترین وظیفه ی خود رابه جا آورده باشیم .

طبقه بندی: اخبار سردشت،  مقالات،  مشکلات جامعه ما، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ