تبلیغات
شهرستان سردشت.-.-.سردشت90 - کسب نخستین مدرک دکتری در رشته بیماری‌شناسی گیاهی توسط دانشجوی سردشتی
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

شهرستان سردشت.-.-.سردشت90
 
اخبارسردشت،تصاویرسردشت،مشکلات سردشت،کورد،زبان کردی

به وبلاگ من خوش آمدید
 

 sardasht90: نخستین مدرک دکتری در رشته بیماریشناسی گیاهی توسط یک دانشجوی سردشتی بدست امد.

 sardasht90: نخستین دانشجوی دکتری دانشگاه تبریز در رشته بیماری‌شناسی گیاهی با دفاع از پایان‌نامه خود فارغ‌التحصیل شد.

به گزارش ایلنا محمد حاجی‌زاده با دفاع از پایان‌نامه خود با عنوان «ردیابی و بررسی تنوع ژنتیکی ویروئیدهای آلوده کننده مو از شمال‌غرب کشور و بررسی آلودگی‌های مخلوط آن‌ها با نپوویروس‌ها» با راهنمایی دکتر نعمت سخندان بشیر دانشیار دانشکده کشاورزی این دانشگاه موفق به اخذ مدرک دکتری شد.

وی بخشی از تحقیقات این رساله را تحت عنوان فرصت مطالعاتی در مرکز ویروس‌شناسی گیاهی CNR در کشور ایتالیا، واحد باری به انجام رسانده است.

از این رساله، تاکنون یک گزارش بیماری در مجله Journal of Plant Pathology، دو خلاصه مقاله در همایش‌های خارجی و یک مقاله تحت عنوان «Development and validation of a multiplex RT-PCR method for the simultaneousdetection of five grapevine viroids» در مجله معتبرJournal of VirologicalMethods به چاپ رسیده است.

وی در این پایان نامه حضور عوامل بیماری‌زای ویروئیدی و ویروسی برگ بادبزنی مو در تاکستان‌های شمال‌غرب کشور -استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل- را بررسی و آلودگی مخلوط بین ویروئیدهای آلوده کننده مو و همچنین بین ویروئیدهای عامل لکه زردی مو و ویروس برگ بادبزنی مو گزارش نموده است.

لازم به ذکر است حضور این عوامل بیماری‌زا از دلایل اصلی کاهش تولید انگور در تاکستان‌های شمالغرب کشور به شمار می‌آید که از مناطق مهم تولید این محصول در کشور است.

محمد حاجی‌زاده، متولد ۱۳۵۸ در شهرستان سردشت استان آذربایجان‌غربی بوده که دوره کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد خود را بترتیب در رشته گیاهپزشکی در دانشگاه ارومیه و رشته‌ بیماری‌شناسی گیاهی در دانشگاه تبریز طی کرده است.

طبقه بندی: اخبار سردشت،  سردشت را بشناسیم، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ