تبلیغات
شهرستان سردشت.-.-.سردشت90 - معرفی شهرستان سردشت
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

شهرستان سردشت.-.-.سردشت90
 
اخبارسردشت،تصاویرسردشت،مشکلات سردشت،کورد،زبان کردی

به وبلاگ من خوش آمدید
 
تاریخ 1390/01/18 توسط خبرگزاری sardasht90

شهرستان سردشت

سردشت یکی از شهرهای کرد نشین استان آذربایجان غربی میباشد،که از شمال با 90 کیلومتر فاصله زمینی به شهرستان پیرانشهرواز جنوب با 60 کیلومتربه شهرستان بانه و از جنوب غربی با 120 کیلومتر فاصله به شهرستان مهاباد منتهی میشود . شهرستان سردشت که مسیر منتهی العبور به کشور عراق است ، 30 کیلومتر با این کشور فاصله دارد . شهر سردشت دارای دو بخش مرکزی و وزینه است.که بخش مرکزی شامل دهستان آلان و باسک کولسه ودهستان گورگ سردشت و بریاجی میباشد.بخش وزینه شامل دهستان گورک نعلین ودهستان ملکاری میباشد . جمعیت کل شهرستان 110000 نفر است که 39000 نفر آن درشهر و 61000 نفر آن در روستا زندگی مینمایند .منطقه سردشتکوهستانی و ناهموارو پوشیده از جنگل می باشد وسعت این جنگلها 1660 کیلومتر مربع می باشد . ازکوههای مرتفع و زیبای منطقه سردشت میتوان بلفت و هوینه مال و ترخان و ابراهیم جلال ، کوه نستان ، لندی شیخان، داشان قلعه ،جاسوسانو برده سپیان را نام برد .آب شهرستان سردشت از چشمه خود جوش بنام ((سرچاوه))تأمین واخیراً یک شعبه از آب روستای ((کانی ره ش))به آب آشامیدنی شهراضافه شده است.

چشم اندازهای طبیعی مشهور سردشت :

آبشار شلماش : از مهمترین آبشارهای حوزه زاب در مسیر رودخانه شلماش قرار دارد . در اطراف آبشار پوشش جنگلی متراکم وجود دارد که از چشم اندازهای طبیعی زیبای منطقه محسوب شده و سالیانه مردم زیادی را به خود جلب می کند . در چند سال اخیر با اقدام به آسفالت جاده سردشت به آبشار شلماش وهمچنین احداث سرویس های بهداشتی و جایگاه مخصوص برای رفاه و اسکان موقت خانوادهای مهمان و همچنین وجود تورهای سیاحتی به شلماش موجبات جذب گسترده تر توریست به این منطقه خوش آب و هوا فراهم شده است.

نمای زیبائی از آبشار زیبای شلماش سردشت

چشمه گراوان : این چشمه از چشمه های آب معدنی می باشد که املاح در آن حداقل یک گرم در لیتر می باشد .این چشمه در نزدیک روستای کانی گویزدر جنوب شرقی حوزه زاب واقع است . که آب جوشان از ان بیرون می آید.در کل آب این چشمه معدنی و گاز دار می باشد و آب چشمه از نظر سنتی جهت معالجه امراض جلدی شهرت داشته و خواص درمانی بیو فیزیو لوژیکی دارد .آب این چشمه پس از جریان در سطح زمین از خود موادی بر جای می گذارد که روز به روز بر حجم توده مخروطی شکل آن افزوده می گردد .

نمای زیبائی ازچشمه آب معدنی گراوان

از بناهای زیارتی مشهور سردشت میتوان :مقبره شیخه سور، ابن الحاج ،ملا یوسف اصم ، شیخ محمد امین نقشبندی ، پیر بابا،شیخ ابوبکرنیزه ، شیخ مولانا ، بشر و عون از اصحاب شهید صدر اسلام(در مسجدروستای اسلام اباد) رانام برد.

 

طبقه بندی: سردشت را بشناسیم، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ